Shangrila

प्रधानमन्त्री रोजगार कार्यक्रमको औपचारीक शुभारम्भ

काठमाडौं, १ फागुन । सरकारले सवैका लागि रोजगार सवैधानिक आधार नारा सहित  प्रधानमन्त्री रोजगार कार्यक्रमको औपचारीक शुभराम्भ गरेको छ । सरकार गठन भएको १ बर्ष पुग्नु दुइ दिन अघि सरकारले बेरोजगार युवाहरुलाई रोजगार दिलाउने दिलाउन नसके निर्वाह भत्ता दिने गरी यो कार्यक्रम सार्वजननिक गरेको हो । आज एक विशेष समारोहका बीच प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले प्रधानमन्त्री रोजगार कार्यक्रमको शुभाराम्भ गर्नुभयो ।

कसरी पाइन्छ रोजगार र निर्वाह भत्ता

रोजगार कार्यक्रम घोषणा भएपछि वेरोजगार ब्याक्तीलाई बर्षमा १०० दिनको रोजगार दिइने छ भने । रोजगार दिदा पनि पहिला परिवरामा कोही रोजगार नभएको परिवारको ब्याक्तीलाइ प्राथामिकता दिइने छ । त्यसका लागि रोजगार पाउन भने रोजगार सूचना केन्द्रमा आफू बेरोजगार भएको सूची दर्ता गर्नुपर्ने छ । केन्द्रमा खटिइएको रोजगार संयोजकले स्थानीय तहभित्र सञ्चालनमा रहेका सार्वजनिक विकास निर्माणसम्बन्धी कार्यक्रम तथा आयोजना सरकारका विभिन्न तहअन्तर्गतका विषयगत मन्त्रालय तथा निकायबाट सञ्चालन हुने विकास निर्माणसम्बन्धी कार्यक्रम तथा आयोजना सञ्चालनमा रोजगारीको अवसर प्रदान गर्नेछ ।

केन्द्रमा सूचीकृत बेरोजगारले १०० दिनको रोजगारी नपाए सरकारले नै निजलाई रोजगारी नपाएको दिनको न्यूनतम् पारिश्रमिकको ५० प्रतिशतले हुन आउने रकम निर्वाह भत्ताका रुपमा प्रदान गरिने छ । तर निर्वाह भत्ताका लागि परिवारको कुनै पनि सदस्यले न्यूनतम रोजगारी नपाएको , नेपाल सरकारले तोकेभन्दा कम वार्षिक आय भएको हुनुपर्ने छ । यस्तै परिवारका कुनै सदस्य स्वरोजगार एवं वैदेशिक रोजगारीमा भएको र सरकारी कोष (सङ्घ, प्रदेश र स्थानीय तहको कोष), अन्य मुलुक वा अन्तर्राष्ट्रिय एवं अन्तरसरकारी सङ्घ, सङ्गठन तथा अन्य कुनै संस्थाबाट नियमित निवृत्तिभरण र अवकाश सुविधा लिने ब्याक्ती परिवारमा भए त्यस परिवारका सदस्यले निर्वाह भत्ता पाउने छैनन ।

laxmi_muddati_ad

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *