जीडीपीको अनुपातमा बैंक तथा वित्तीय संस्थाको निक्षेप संकलन घट्यो, कर्जा प्रवाह बढ्यो

काठमाडौं, २६ भदौ । चालू आर्थिक वर्षको पहिलो महिना (साउन)मा बैंक तथा वित्तीय संस्थाको निक्षेप संकलन कुल गार्हस्थ्य उत्पादन ( जीडीपी)को अनुपातमा अघिल्लो महिनाको तुलनामा घटेको छ भने कर्जा प्रवाह बढेको छ । नेपाल राष्ट्र बैंकका अनुसार अघिल्लो महिना बैंक तथा वित्तीय संस्थाको निक्षेप संकलन जीडीपीको अनुपातमा १११.१० प्रतिशत रहेकोमा साउनमा घटेर १०९.३८ प्रतिशत रहेको छ ।

यसैगरी गत असारमा बैंक तथा वित्तीय संस्थाको कर्जा प्रवाह जीडीपीको अनुपातमा ९७.८६ प्रतिशत रहेकोमा साउनमा बढेर ९९ प्रतिशत पुगेको छ ।

अघिल्लो महिना वाणिज्य बैंक, विकास बैंक र वित्त कम्पनीको गरी कुल निक्षेप संकलन ४७ खर्ब ४० अर्ब रुपैयाँ रहेको थियो भने कुल कर्जा प्रवाह ४१ खर्ब ७५ अर्ब रुपैयाँ भएको थियो । साउनमा भने कुल निक्षेप संकलन ४६ खर्ब ६६ अर्ब र कर्जा लगानी ४२ खर्ब २४ अर्ब रुपैयाँ रहेको छ । गत आर्थिक वर्षको अनुमानित जीडीपी ४२ खर्ब ६६ अर्ब रुपैयाँलाई आधार मानेर उक्त अनुपात निकालिएको हो ।

गत साउनमा वाणिज्य बैंकको मात्रै कर्जा निक्षेप संकलन जीडीपीको अनुपातमा ९६.७० प्रतिशत रहेको छ । यस्तै विकास बैंक र वित्त कम्पनीको क्रमशः १०.५६ प्रतिशत र २.१२ प्रतिशत रहेको छ । यस्तै जीडीपीको अनुपातमा कर्जा प्रवाहतर्फ वाणिज्य बैंक, विकास बैंक र वित्त कम्पनीको क्रमशः ८८.२० प्रतिशत, ९.१५ प्रतिशत र १.६५ प्रतिशत रहेको छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *