ब्याजदर वृद्धिमा राष्ट्र बैंकको लगाम, आधा दर्जन बैंक बढी प्रभावित हुने

काठमाडौं, ३ कात्तिक । बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरूले गरेको ब्याजदर वृद्धिमा नेपाल राष्ट्र बैंकले हस्तक्षेप गरेपछि आधा दर्जन बैंक बढी प्रभावित हुने भएका छन् । वाणिज्य बैंकहरूले निक्षेपमा ११.६६ प्रतिशतसम्म ब्याजदर कायम गरेपछि मंगलवार साँझ केन्द्रीय बैंकले बैंक तथा वित्तीय संस्थालाई तीनबुँदे निर्देशन जारी गरेपछि ब्याजदर घटाउनुपर्ने बाध्यतामा बैंकहरू छन् ।

राष्ट्र बैंकको उक्त निर्देशनको कार्यान्वयन आव (बुधवार)देखि नै हुनेछ । यसअघि असोजमा तय भएको ब्याजका आधारमा अब बैंकहरूको नयाँ ब्याजदर निर्धारण हुनेछ ।

राष्ट्र बैंकको सो निर्देशन अनुसार बैंकहरुले ब्याजदर परिवर्तन गर्दा अघिल्लो महिनाको तुलनामा १० प्रतिशतभन्दा बढी बढाउन वा घटाउन नपाउने व्यवस्था गरिएको छ । साथै व्यक्तिगततर्फ मुद्दती निक्षेपको ब्याजदर संस्थागतभन्दा १ प्रतिशत बिन्दुले बढी हुनुपर्ने उल्लेख छ ।

यसैगरी राष्ट्र बैंकले कात्तिक महिनाका लागि प्रकाशित ब्याजदर परिवर्तन गरी यही कात्तिक ३ गतेभित्र संशोधन गरी ५ गतेभित्र दैनिक पत्रिकामा प्रकाशित गर्न पनि निर्देशन दिएको छ ।

राष्ट्र बैंकको उक्त निर्देशनपछि आधा दर्जन बैंक समस्यामा पर्ने भएका छन् । तीमध्ये सबैभन्दा बढी एनआईसी एशिया बैंक र हिमालयन बैंक प्रभावित हुनेछन् । यससँगै एनबी, लक्ष्मी, सिभिल र एनसीसी र सिद्धार्थ बैंक समेत प्रभावित हुने देखिएको छ । यी बैंकहरूको निक्षेपको ब्याजदर अन्य बैंकको तुलनामा धेरै भएकाले राष्ट्र बैंकको निर्देशनको प्रत्यक्ष प्रभाव पर्ने भएको हो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *