शिवनगर खानेपानी आयोजनाको उद्घाटन भालुवाङ्खबाट

bidhyadevibhandari
धनगढी,१४ माघ
पुर्व घोषित शिवनगर खानेपानि आयोजना कार्यक्रमको उद्य्घाटर्न राष्टपति श्रीमति विद्यादेवी भण्डारीबाट गरिने भनेको कार्यक्रमको उद्घाटन खराब मौसमका कारणलेगर्दा भालुवाङ्खबाट फोनद्धारा उद्घाटन भउको छ ।
मौसम खराविका कारणले गर्दा कैलालीको धनगढी उपमहानगरपालिमा रहेको शिवनगर खाने पानी आयोजनाको उद्घाटन कार्यक्रम लाई राष्टपति श्रीमति दिद्या देवी भण्डारीले दाङ्खबाट फोन मार्फत उद्य्घाटन गरेकी छिन् । काठमान्डौं विहान नौं बजे उक्त कार्यक्रमका लागी हेलिक्टर मार्फत कार्यक्रम उद्य्घाटनका लागी सो क्षेत्रमा प्रस्तान गरेको उनले फोन मार्फत जानकारी गरायकी थिईन् । राष्ट पति श्रीमति विद्या्देवी भण्डारीका अन्ुसार काठमान्डौं बाट प्रस्थान भयो हेलीक्टर आकासमा धैरै पानी र कालोबादल लागेका कारणले गर्दा पाईलटले प्रयास गर्दा गदै पनि उद्य्घाटन स्थलमा आउन नसकेको उनले फोन मार्फत जानकारी गराईन् । आयोजनाको उद्य्घाटन फोन मार्फत भएको उनले घोषणा गरेकी थिईन । आयोजकले तमझामका साथ कार्यक्रम स्थललाई सजाएका थिए भने जन्ताहरुको उल्लेखनीय सहभागिता रहेको थियो । जन्ताहरु विहान करिब ९ बजे देखी स्वागतका लागी कार्यक्रम स्थलमा रहेका थिए भने नआउन सुचना प्रप्त गर्दा निरास भयर फर्केका थिए ।
उपभोक्ता समितिले आयोजना गरियको उत्त कार्यक्रम राष्ट्रपति श्रीमती विद्यादेवी भण्डारीले फोन बाट उद्य्घाटन गरेकी थिईन् ।
उपभोक्ता समितिका अध्यक्ष नारदमुनी रानाले यस अघि धेरै पहिले देखी आयोजना उद्घाटनको तयारी गरेपनि राष्ट्रपति कार्यालयबाट समय नपाउँदा उद्घाटनमा ढिला भएको बताए ।
धनगढी उपमहानगरपालिका वडा नंम्बर १, ५, ७ र ८ सेवा क्षेत्र रहेको यो आयोजना सम्पन्न भई उपभोक्ताले खानेपानी समेत उपभोग गर्न थालिसकेका छन् । हाल सम्म यस आयोजनाबाट त्यस क्षेत्रका २ हजार ५० घरमा धारा जडान गरिसकेको अध्यक्ष रानाले जानकारी दिए ।
उनका अनुसार गरिब घरधुरीहरुलाई धारामा सहयोग २ सय ९१ घरधुरीमा, शौचालयमा सहयोग २ सय ४४ घरधुरीमा गरिएको छ । २०६८ सालमा निर्माण शुरु भएको आयोजना २०७१ सालमा सम्पन्न भएको थियो । आयोजनाको कुल लागत १८ करोड १२ लाख २६ हजार ५ सय १७ रहेको छ । जसमा खानेपानी तर्फ एसियाली विकास बैंकको ५० प्रतिशत अनुदान र उपभोक्ताको लगानी ५० प्रतिशत रहेको छ । उपभोक्ताको ५० प्रतिशत लगानीमा नगर विकास कोष ऋण ४५ प्रतिशत र उपभोक्ताबाट अग्रिम नगद योगदान ५ प्रतिशत रहेको अध्यक्ष रानाले जानकारी दिए ।
यो आयोजना निर्माणका लागि निमार्ण व्यवसायी सिचुवान–चन्द्रा एण्ड बसन्त नागार्जुन–ज्वाईन्ट भेन्चर रहेको थियो भने परामर्शदाता ईआरएमसि प्राली काठमाण्डौ रहेको थियो । यस आयोजनामा २ वटा डिप ट्युवल, ४ सय ५० घन मिटरको एक वटा ओभरहेड टंकी, ३ सय घन मिटरको प्रशोधित पानी भण्डारण टंकी एक वटा रहेको छ ।
यस्तै यस आयोजनामा ५५ हजार ३ सय २७ मिटर पाईप लाईन, प्रेसर फिल्टर प्लान्ट ३, फायर हाईड्रेन्ट ८ वटा रहेको अध्यक्ष रानाले जानकारी दिए । अध्यक्ष रानाले यस आयोजनाले खानेपानी सरसफाई संगै सामाजिक पाटोलाई पनि ध्यान दिएको बताए । उनले सामाजिक पाटो अन्तैगत आगलागि भएको बेला चाहिने आवश्यक पानी स्टक, सार्बजनिक शौचालय लगायत रहेको बताए ।eee ooeeett

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *