अर्थतन्त्र शिथिल बन्दा पनि २० प्रतिशतले बढ्यो वाणिज्य बैंकहरूको नाफा

काठमाडौं, ३२ साउन । मुलुकमा सञ्चालित २७ वटा वाणिज्य बैंकहरूले गत आर्थिक वर्ष २०७७–७८ मा खुद नाफा २० प्रतिशतले बढाएका छन् । कोरोना माहामारीले मुलुकको अर्थतन्त्र शिथिल बनेर कर्जा लगानी प्रभावित हुनुका साथै साँवा र ब्याज समेत उठ्न सकस भइरहेका बेला बैंकहरूको खुद नाफा अघिल्लो आर्थिक वर्ष २०७६÷७७ को तुलनामा २०.०२ प्रतिशतले बढेर ६३ अर्ब ३७ करोड रुपैयाँ पु¥याएका छन् । अघिल्लो आवमा २७ वाणिज्य बैंकले खुद नाफा ५२ अर्ब ८० करोड रुपैयाँ आर्जन गरेका थिए ।

गत आवमा सबैभन्दा बढी नाफा आर्जन गर्नेमा नबिल बैंक रहेको छ । बैंकले ४ अर्ब ५० करोड रुपैयाँ नाफा कमाएको हो । उसको यो नाफा अघिल्लो वर्षको भन्दा ३०.०६ प्रतिशतले बढी हो । यस्तै, दोस्रोमा ग्लोबल आइएमइ बैंक छ । यस बैंकले ४ अर्ब १२ करोड रुपैयाँ खुद नाफा आर्जन गरेको छ । यो खुद नाफा रकम अघिल्लो वर्षको भन्दा ४१.८७ प्रतिशतले बढी हो ।

गत आवमा धेरै नाफा कमाउने तेस्रोमा राष्ट्रिय वाणिज्य बैंक छ । तर गतवर्ष बैंकको नाफा रकम घटेको छ । बैंकले यस अवधिमा ३ अर्ब ७९ करोड खुद मुनाफा आर्जन गरेको छ । अघिल्लो वर्ष बैंकको यस्तो नाफा ४ अर्ब ३७ करोड रुपैयाँ थियो । नाफा कमाउने चौथो स्थानमा कृषि विकास बैंक रहेको छ । बैंकले गतवर्ष ३ अर्ब ६९ करोड रुपैयाँ नाफा कमाएको हो । यस्तै पाँचौंमा रहेको नेपाल इन्भेष्टमेन्ट बैंकले ३ अर्ब ६५ करोड रुपैयाँ नाफा आर्जन गरेको छ ।

गतवर्ष तीन अर्बभन्दा बढी नाफा कमाउनेहरूमा नेपाल बैंक, हिमालयन बैंक, एनआइसी एसिया बैंक र प्राइम कमर्सियल बैंक रहेका छन्, जसअनुसार एनआईसी एशियाले ३ अर्ब २५ करोड, प्राइम कमर्शियल बैंकले ३ अर्ब २५ करोड, नेपाल बैंकले ३ अर्ब ६ करोड र हिमालयन बैंकले ३ अर्ब रुपैयाँ खुद नाफा कमाएका छन् ।

सिद्धार्थ बैंक, प्रभु बैंक, मेगा बैंक, कुमारी बैंक, नेपाल बंगलादेश बैंक, एनएमबि र सानिमा बैंकले २ अर्ब रुपैयाँभन्दा बढी खुद नाफा आर्जन गरेका छन् । सिद्धार्थ बैंकले २ अर्ब ८३ करोड, मेगा बैंकले २ अर्ब ३० करोड रुपैयाँ, कुमारी बैंकले २ अर्ब ११ लाख, नेपाल बंगलादेश बैंकले २ अर्ब २९ करोड, एनएमबि बैंकले २ अर्ब ७३ करोड रुपैयाँ नाफा कमाएका छन् । सानिमा बैंकले २ अर्ब २७ करोड रुपैयाँ र प्रभु बैंकले २ अर्ब १ करोड रुपैयाँ नाफा गरेको छ । यी सबै बैंकको नाफा ३० प्रतिशतभन्दा बढीले वृद्धि भएको छ ।

यसैगरी गत आवमा सिटिजन्स, लक्ष्मी, एभरेष्ट, सन्राइज, माच्छापुच्छे«, एनसीसी, स्ट्यान्डर्ड चार्टर्ड र बैंक अफ काठमाण्डूले १ अर्बभन्दा बढी नाफा गरेका छन् भने सिभिल, एसबिआई र सेञ्चुरीको नाफा १ अर्ब रुपैयाँभन्दा कम छ । सिटिजन्स बैंक इन्टरनेसनल १ अर्ब ५९ करोड रुपैयाँ, लक्ष्मी बैंकले १ अर्ब ५४ करोड रुपैयाँ, एभरेष्ट बैंकले १ अर्ब ८२ करोड रुपैयाँ, सनराइज बैंकले १ अर्ब ५८ करोड, माछापुच्छ«े बैंकले १ अर्ब ६१ करोड रुपैयाँ, एनसीसी बैंकले १ अर्ब २७ करोड रुपैयाँ, स्ट्याण्डर्ड चार्टर्डले १ अर्ब १७ करोड रुपैयाँ र बैंक अफ काठमाडू्ले १ अर्ब १२ करोड रुपैयाँ खुद नाफा कमाएका छन् ।

सिभिल बैंकले ५५ करोड रुपैयाँ, नेपाल एसबिआई बैंकले ९६ करोड रुपैयाँ र सेञ्चुरी कमर्शियल बैंकले ७५ करोड रुपैयाँ नाफा कमाएका छन् । यसमध्ये एसबिआईको ३८ प्रतिशत र ६.७७ प्रतिशतले नाफा घटेको हो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *