Date

मङ्ल, असार ११, २०८१
Tue, June 25, 2024

सुचना प्रविधी क्षेत्रमा १५ लाखलाई राेजगारी दिइने, १० वर्षमा ३० खर्बकाे सुचना प्रविधि निर्यात गरिने

सुचना प्रविधी क्षेत्रमा १५ लाखलाई राेजगारी दिइने, १० वर्षमा ३० खर्बकाे सुचना प्रविधि निर्यात गरिने

काठमाडाैं, १५ जेठ । सरकारले नेपाललाई सुचना प्रविधी हवकाे रूपमा विकास गरीने बताएकाे छ ।

सरकारले आगामी आर्थिक वर्ष २०८१/८२ बजेट मार्फत सुचना प्रविधि क्षेत्रमा १० वर्षमा रू ३० खर्बकाे निर्यात गर्ने, ५ लाख प्रत्यक्ष तथा १० लाख अप्रत्यक्ष राेजगारी सिर्जना गर्ने लक्षयसहित आगामी आर्थिक वर्षलाई सुचना प्रविधि दशककाे प्रस्थान वर्षकाे रूपमा अगाडी बढाइने बताएकाे हाे ।

सुचना प्रविधिलाइ अर्थतन्त्रकाे सम्वाहक क्षेत्रकाे रूपमा स्थापित गरीने ,नविनतम प्रविधि अवलम्बन गर्न कानूनी आधार तय गरीने तथा कृतिम बाैद्धिकताकाे विकास प्रवर्द्वन र नियमनकाे व्यवस्था गरीने बजेटमा उल्लेख छ ।

सुचना प्रविधि क्षेत्रमा नीतिगत स्थायित्वसहित उच्च गतिकाे भरपर्दाे र किलायति इन्टरनेट सेवा डाटा सुरक्षा र बाैद्धिक सम्पति संरक्षण प्रदान गरीने बताइएकाे छ ।

डिजिटल नेपाल फ्रेमवर्क परिमार्जन गरी साे काे कार्यान्वयन र अनुगमन गर्न संस्थागत व्यवस्था गरिने र यसका लागि रू ५९ कराेड विनियाेजन गरिएकाे छ ।

साझा नीजि साझेदारीमा अत्याधुनिक सुचना प्रविधि हव सञ्चालनका लागि काठमाडाैंकाे डिल्लिबजार स्थित चारखालमा बहुतले संरचना निर्माण गरीने, ललितपूरकाे खुमलटारमा ज्ञान स्थापना गर्न रू १७ कराेड बिनियाेजन गरीएकाे छ ।

स्वदेशमा उत्पादित सफ्टवयरलाइ प्राथमिकता दिइ सार्वजनिक निकायले उपयाेग गर्ने व्यवस्था मिलाइने, सरकारी डाटा सेन्टरकाे स्तराेन्नति गरिने, नीजि क्षेत्रबाट सञ्चालन हुने डाटा सेन्टरकाे लागि मापदण्ड तयार गरीने, विद्युतिय तथ्यांककाे भण्डारण सूरक्षा र उपयाेगलाइ व्यवस्थित र भरपर्दाे बनाइने बताइएकाे छ ।

सुचना प्रविधि क्षेत्रमा स्नातक र स्नाकाेत्तर तहमा अध्ययन गरिरहेका युवालाइ सुचना पुविधि सम्बद्ध उद्याेगमा इन्टर्न गर्ने व्यवस्था मिलाइने छ ।

 

अर्थकोअर्थ

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Read also x