नागरिक उड्डयन प्राधिकरणले यस बर्षका लागि करिब ४७ अर्ब बजेट बिनियोजन गरयो, राष्ट्रिय गौरवका आयोजना उच्च प्राथमिकतामा

काठमाडौ ३ असोज । नेपाल नागरिक उड्डयन प्राधिकरणले चालु आर्थिक बर्ष २०७५÷७६ का लागि ४६ अर्ब ९६ करोड ५० लाख रुपैयाँ बजेट विनियोजन गरेको छ । विनियोजित रकममध्ये ४८ प्रतिशत रकम राष्ट्रिय गौरवका आयोजनाको लागि छुट्टाएको छ । प्राधिकरणले आयोजनाका लागि लागि २२ अर्ब ७३ करोड रुपैयाँ विनियोजन गरेको छ । प्राधिकरणले गौतम बुद्ध अन्तराष्ट्रिय बिमानस्थल, पोखरा क्षेत्रिय अन्तराष्ट्रिय बिमानस्थ र निजगढ बिमानस्थललाई गौरवका आयोजनामा राखेको छ ।

प्राधिकरणले त्रिभुवन अन्तर्रा्ष्ट्रिय विमानस्थलको हवाई यातायात क्षमता अभिवृद्धिका लागि ६ अर्ब ३९ करोड ५२ लाख रुपैयाँ विनियोजन गरेको प्राधिकरणका महानिर्देशक राजन पोखरेलले बताए । उनका अनुसार ३ अर्ब ९८ करोड ८८ लाख, इलेट्रोनिकल मेकानिकल विभागका लागि १ अर्ब र आन्तरिक विमानस्थल हेर्ने कार्यका लागि ३ अर्ब १६ करोड रुपैयाँ विनियोजित छ ।

त्यस्तै, प्राधिकरणले चालु आवमा ८ अर्ब ३३ करोड १३ लाख रुपैयाँ आम्दानी हुने प्रक्षेपण गरेको छ । प्राधिरकरणले ५ अर्ब ८३ करोड (अर्थात् ७० प्रतिशत आम्दानी) रुपैयाँ एरोनोटिकलबाट हुने अनुमान गरेको छ । २ अर्ब ४९ करोड अर्थात् ३० प्रतिशत आम्दानी (ननएरोनोटिकलबाट) बाट हुने प्रक्षेपण गरेको छ । विमानस्थल विकास शुल्कबापत भने २ अर्ब २१ करोड २८ लाख रुपैयाँ संकलन गरिने प्राधिकरणले अनुमान गरेको छ ।

गत आव ०७५÷७६ मा प्राधिकरणले अनुमान गरेभन्दा २० प्रतिशतले आम्दानी वृद्धि भएको छ । प्राधिकरणले ५ अर्ब ९६ करोड ८३ लाख रुपैयाँ आम्दानी हुने अनुमान गरेकामा ७ अर्ब १५ करोड ७७ लाख रुपैयाँ आम्दानी भएको प्राधिकरणकाको तथ्यांकले देखाएको छ । प्रक्षेपण गरेको आम्दानीभन्दा १ अर्ब १८ करोड ९४ लाख रुपैयाँ बढी आम्दानी भएको थियो ।

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *