Date

बुध, मंसिर २०, २०८०
Wed, December 6, 2023

बीमा दाबी उजुरी कारवाही कार्यविधि निर्माण गरिदै, जीवन बीमाको दाबीलाई प्राथमिकता दिईने

बीमा दाबी उजुरी कारवाही कार्यविधि निर्माण गरिदै, जीवन बीमाको दाबीलाई प्राथमिकता दिईने

बलराम बुढाथोकी

काठमाडौं, ७ कात्तिक । बीमा समितिमा परेका उजुरीमध्ये जीवन बीमासँग सम्बन्धित उजुरीलाई प्राथमिकतामा राखिने नीति बीमा समितिले अघि सारेको छ । समितिले जीवन बीमा मृत्यू दाबी, बैदेशिक रोजगार म्यादी जीवन बीमा दाबी, तेस्रो पक्ष मृत्यु/घाइते तथा यात्री मृत्यु/घाइते बीमा दाबी सम्बन्धी उजुरीहरुलाई प्राथमिकता दिने भएको हो ।

बीमा समितिमा परेका उजुरी व्यवस्थापनका लागि बीमा समितिले बीमा दाबी उजुरी कारवाही कार्यविधि २०७५ निर्माण गर्ने भएको छ । कार्यविधिमा समितिले बीमा दाबी उजुरी दर्ता, दरपिठ, म्याद तामेली, तारिख, प्रमाण परिक्षण, मुल्तबी, फैसला लेखन तथा उजुरी प्राथमिकता सम्बन्धी व्यवस्था गरेको छ ।

बीमा समितिले निर्माण गरेको कार्यविधि अनुसार समितिले गरेको निर्णयमा समितिको सञ्चालक समितिले हस्ताक्षर गरेको भोलिपल्ट निर्णय कार्यन्वयनको लागि सम्बन्धित पक्षलाई पत्राचार गरिनेछ । त्यस्तै, समितिले मुद्धाको फैसला गरेकोे १० दिन भित्रमा पूर्णपाठ तयार गरिने व्यवस्था गरेको छ । उजुरी परेको १५ दिन भित्रमा नै समितिले बिमकलाई छलफलका लागि बोलाउँने समेत व्यवस्था गरेको छ ।

बीमा क्षेत्रको नियामक निकायका रुपमा रहेको समितिलाई अर्धन्यायिक निकायको अधिकार पनि प्रदान गरिएको छ । त्यसैले बीमा सम्बन्धी कुनै पनि समस्या परेमा विमित वा विमकले बीमा समितिमा उजुरी गर्न सक्दछन् । समितिले गरेको फैसला चित्त नबुझेमा पुनरावेदन गर्न पाउने व्यवस्था समेत रहेको छ । त्यस्तै, पिडित पक्षलाई सहज सेवा दिन समितिले उजुरी दर्ता गर्ने प्रक्रियालाई सहज बनाएको छ । कुनै पनि माध्यमबाट समितिमा उजुरी दिन सकिन्छ । यद्यपी धेरै कम व्यक्तिले मात्रै समितिमा उजुरी गरेको पाईन्छ । अधिकांश विमितलाई समितिले उजुरी दर्ता गर्छ भन्ने समेत थाहा नहुँदा सेवा लिनेको संख्या न्यून भएको समितिले बताएको छ ।

बीमा समितिमा परेको मुद्धालाई सबैभन्दा पहिला सहमतिको आधारमा नै टुङगाउने कोशिश गरिन्छ । बिमितले समितिमा उजुरी दिएपछि कम्पनीलाई छलफलमा आउन पहिलो पटक १५ दिने म्याद दिइने समितिले बताएको छ । त्यस्तै, उक्त अवधिमा पनि कम्पनी छलफलमा उपस्थित नभएमा थप ९ दिनको समय दिईन्छ भने तेस्रो पटक ३ दिनको समय दिइन्छ । उक्त अवधिमा पनि कम्पनी छलफलमा उपस्थित नभएमा समिति आफैले थप प्रक्रिया अगाडी बढाउँछ । समितिको मध्यस्थतामा गरिएको छलफलबाट मुद्धाको किनारा नलागेमा समितिको माथिल्लो तहबाट मुद्धाको सुनुवाई हुन्छ । यदि समितिले गरेको निर्णयमा चित्त नबुझेमा पिडित पक्ष सिधै पुनरावेदन जान सक्ने प्रावधान रहेको छ ।

अर्थकोअर्थ

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Read also x