सेयर बजारमा लगातार सुुधार, कारोबार रकम एक अर्व ७० करोेडभन्दा माथि

काठमाडौं, २८ पुस । केही दिन अघिसम्म लगातार ओरालो लागेको सेयर बजारमा गत हप्तादेखि सुधार देखिन थालेको छ । गत साताको कारोेबार दिनहरुदेखि नैै नेप्से परिसूचकसँगै कारोबार रकममा पनि सुधार आएको हो । हिजो करिव डेढ वर्र्षकै उच्च अंक ४२.६१ ले वृृद्धि भएको नेप्से परिसूचक आज पनि बढेर नै बन्द भएको छ ।

साताको दोस्रो कारोेबार दिन सोमबार (आज) नेप्से परिसूचक १५.१४ अंकले वृद्धि भई १२७०.८६ विन्दुमा बन्द भएको छ । त्यस्तैै हिजोभन्दा कारोबार रकममा ३७ करोड रुपैयाँले वृद्धि भएको छ । हिजो एक अर्व ३३ करोड रुपैयाँको कारोबार भएकोमा आज एक अर्व ७० करोड ५० लाख रुपैयाँभन्दा बढीको कारोकार भएको हो ।

पछिल्लो समय अर्थमन्त्री डा. युवराज खतिवडाको सेयर बजार प्रतिको सकारात्मक अभिव्यक्ति र धितोपत्र वोर्डका नवनियुक्त अध्यक्ष भिष्मराज ढुंगानाले बजारलाई व्यवस्थित गर्र्न नीतिगत सुधार गरेर अगाडि बढ्ने प्रतिवद्धता जनाएकाले अफूहरुकोे मनोवल बढ्न थालेको लगानीकर्र्ताको भनार्ई छ । सेयर लगानीकर्ता संघका अध्यक्ष उत्तम अर्यालका अनुसार पछिल्लो समय सेयर बजार न्युुन विन्दुसम्म झरेकोे र अर्थमन्त्री खतिवडाले सेयर बजारमा गैरआवसीय नेपालीहरुको लगानी भित्र््यान आफ््नो पक्षबाट पहल कदमी चाल्ने प्रतिवद्धता जनाएकाले सेयर बजारमा सुधार हुन थालेको हो । त्यस्तै बैेंकहरुले सेयरमा लगानी गर्न सेयर लोन सस्तोे व्याजदरमा दिन थालेकाले पनि सेयर बजारमा सुधार हुन थालेको उनको भनाई छ ।

नेपाल दूरसञ्चारको ६ करोेडभन्दा बढी कारोेबार
आज सबैभन्दा बढी सेयर कारोबार नेपाल दूरसञ्चार कम्पनीको भएकोे छ । दूरसञ्चारको ६ करोड ४ लाखभन्दा बढीको सेयर कारोबार भएकोे हो । दुरसञ्चारको आज बजार बन्द हुँदाकोे मूल्य ६ सय ४५ रुपैयाँ पुगेकोे छ । त्यस्तै आज नेपाल लाइफ इन्स्योरेन्स कम्पनी र एन आई सी एशिया बैंककोे ५ करोडभन्दा बढीको सेयर कारोबार भएको छ भने प्रभु बैंंक, एनएमबि बैंक र प्राइम कमर्सियल बैंककोे ४ करोडभन्दा बढीको सेयर कारोबार भएको छ ।

कारोबारमा आएका १२ समूहमध्ये १० समूहको परिसूचकमा वृद्धि भएको छ भने बाँकी २ समूहको परिसूचकमा गिरावट आएको छ । परिसूचक गिरावट आउँनेमा उत्पादन तथा प्रशोधन ०.०८ प्रतिशत र माईक्रोफाइनान्स ०.७ प्र्रतिशत रहेका छन्् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *