प्रिमियरको एफपीओमा करिब ६६ हजारले पाए १० कित्ता शेयर, २८४६ आवेदन रद्द

काठमाडौं, १८ माघ । प्रिमियर इन्स्याेरेन्सको एफपीओ बिहीबार बाँडफाँट भएको छ । गोलाप्रथाबाट बाँडफाँट गर्दा ६५ हजार ९५१ जना आवेदकले १० कित्ताका दरले सेयर पाएका छन् भने ५ जनाको हातमा ११ कित्ताका दरले सेयर परेको छ । कुल १ लाख ८९ हजार ३२१ आवेदकमध्ये १ लाख ८६ हजार ४७५ जनाको आवेदन स्वीकृत भएको छ भने २ हजार ८ सय ४६ जनाको आवेदन रद्द भएको छ ।
इन्स्योरेन्सले १०० रुपैयाँअंकित मूल्यमा ६९९ रुपैयाँ प्रिमियम थप गरी ७ सय ९९ रुपैयाँका दरले ६ लाख ६५ हजार ५ सय ६५ कित्ता एफपीओ निष्कासन गरेकोमा १ लाख ८९ हजार वटा आवेदन परेको क्यापिटलले जनाएको छ । सम्पूर्ण आवेदकबाट ५२ करोड ६९ लाख ९२ हजार ४३५ रुपैया बराबर रकमकोे सेयरका लागि ३ अर्ब २४ करोड रुपैंया बढीको सेयर माग भएको थियो ।
कम्पनीले एफपिओ बिक्री पश्चात ४६ करोड १० लाख रुपैंया प्रिमियम संकलन गर्नेछ । एफपीओ निष्काशन पश्चात कम्पनीको चुक्ता पुँजी चुक्ता ५१ करोड हुनेछ । बीमा समितिले गरेको व्यवस्था अनुसार १ अर्ब चुक्ता पूँजी कायम गर्न कम्पनीले गत आर्थिक वर्षको कमाईबाट १३.५२ प्रतिशत बोनस बितरण गर्ने प्रस्ताव गरिसकेको छ । सो बोनस शेयर हाल एफपीओको बाँडफाँडमा पर्ने लगानीकर्ताले पनि पाउने कम्पनीले जनाएको छ । उक्त बोनस पश्चात कम्पनीको चुक्ता पूँजी साढे ५८ करोड हुनेछ । बिमा समितिले निर्धारण गरेको पुँजी पु¥याउन कम्पनीलाई थप ४२ करोड रुपियाँ पुँजी थप्नुपर्ने हुन्छ । कम्पनीले थप पुँजी नथपी एफपीओको प्रिमियमबाट नै बोनस शेयर दिएर पुँजी पु¥याउन सक्ने देखिएको छ ।

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *