Shangrila

आइएफसीसँग एनएमबीले लियो २.५ करोड डलर ऋण, सरकारलाई एडीबीको ३० लाख डलर अनुदान

काठमाडौं, १७ असार । एनएमबि बैंकले विश्व बैंक समूहको सदस्य, अन्तर्राष्ट्रिय वित्त निगमसँग पुनः ऋण लिने भएके छ । आइएफसीले एनएमबी बैंकलाई २ करोड ५० लाख अमेरिकी डलर ऋण दिने भएको हो । एनएमबि दुई बर्षको अवधिमा आइएफसीबाट लगातार दुई पटक कर्जा प्राप्त गर्ने नेपालको एकमात्र बैंक भएको छ ।

उक्त समझदारीमा एनएमबि बैंक लिमिटेडका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत सुनिल केसी र आइएफसीका एक्टिङ्ग आवासीय प्रतिनिधि सन्तोष पाण्डेले हस्ताक्षर गरेका छन् । आइएफसीसँगको वित्तीय समझदारीले कोभिड १९ को कारणले आईपरेको कठिनाईहरुको बीचमा साना तथा मझौला उद्यमी वर्गको लागी आवश्यक कर्जाको आपुर्ति गर्नुको साथै र नयाँ उद्यमीलाई पनि प्रोत्साहित गर्नेे एनएमबी बैंकका सीईओ सुनिल केसीले बताए ।

अमेरिकी डलर दुई करोड ५० लाखको कर्जाले प्राथमिकताका क्षेत्रहरु विशेष गरी साना तथा मझौला कर्जा र हरित परियोजनाहरुको सशक्तिकरणमा सघाउ पु-याउन सदुपयोग गरिने बैंकले उल्लेख गरेको छ ।

सरकारलाई एडीबीको ३० लाख डलर अनुदान

एसियाली विकास बैंकले सरकारलाई कोभिड–१९ महामारीसँग जुझ्नका लागि एशिया प्रशान्त विपत्ति प्रतिकार्य कोषबाट ३० लाख अमेरिकी डलर थप अनुदान सहयोग दिएको छ । यो अनुदान जापान सरकारले आपत्कालीन सहयोगका लागि एडीबीलाई उपलब्ध गराएको रकम हो । क्वारेन्टीन सुधार र स्वदेश फर्केका प्रवासी कामदारहरुको व्यवस्थापनका लागि यो सहयोग परिचालन गरिनेछ । यसबाट प्रयोगशालाका सामग्रीहरु, औषधी र संक्रमण नियन्त्रणका लागि आवश्यक सामग्रीहरुको आपूर्तिको व्यवस्था मिलाइने एडीबीका राष्ट्रिय निर्देशक मुख्तर खामुदखानोभले उल्लेख गरेका छन् । ‘यो सहयोगले संक्रमण फैलन नदिन क्वारेन्टीनको सुधार र आवश्यक स्वास्थ्य सामग्री खरिदमा सहयोग पुग्नेछ । एडीबीले नेपाल सरकारको कोभिड–१९ नियन्त्रण पहलमार्फत् सामाजिक तथा आर्थिक क्षति न्यूनीकरण गर्ने प्रयासमा सहयोग गर्न प्रतिवद्ध छ,’ उनले भनेका छन् ।

 

Laxmi Bank

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *