Shangrila

नेपालमा १६ अर्बभन्दा बढीको मकै आयात, एक वर्षमै बढ्यो ८.६ प्रतिशत

काठमाडौं, ४ भदौ । जनसंख्याको दुई तिहाइभन्दा जनता कृषिमा निर्भर रहेको, कुल गार्हस्थ्य उत्पादनमा ठूलो हिस्सा कृषिकै भए पनि मुलुकको अर्थतन्त्र नै आयातमुखी हुँदा कृषिमा आत्मनर्भिर बन्ने आकांक्षा टाढा बन्दै गएको छ । आयात निरुत्साहित गरी निर्यात प्रवद्र्धनमा जोड दिनुपर्ने विषयमा विज्ञ, सरोकारवाला र सरकारी अधिकारीहरूले भन्दै आए पनि रणनीति कार्यक्रमको अभाव र ठोस लक्ष्य नहुँदा वार्षिक बजेटभन्दा ठूलो व्यापार घाटा रहेको भन्सार विभागको तथ्यांकले देखाउँछ ।

त्यसमा पनि मुलुक आत्मनिर्भर बन्न सक्ने प्रबल सम्भावना रहेको कृषिउपजको आयात समेत डरलाग्दो रूपमा बढ्न चिन्ताको विषय पनि हो । नेपालमा ५० अर्बभन्दा बढीको धान÷चामल आयात भएकोमा यसपछिको दोस्रो प्रमुख खाद्यान्न मकै समेत १६ अर्बभन्दा बढीको भित्रिएको छ ।

भन्सार विभागका अनुसार गत आर्थिक वर्ष २०७७÷७८ मा नेपालमा कुल १६ अर्ब २ करोड रुपैयाँ बराबरको ५ लाख ९० हजार मेट्रिक टनभन्दा बढी मकै आयात भएको छ, जुन अघिल्लो आर्थिक वर्षको तुलना ८.६ प्रतिशतले बढी हो । अघिल्लो वर्ष १४ अर्ब ७५ करोड रुपैयाँभन्दा बढीको मकै पैठारी भएको थियो ।

गतवर्ष नेपालले सबैभन्दा धेरै परिमाणको मकै भारतबाट आयात गरेको छ । सो अवधिमा भारतबाट मात्रै १५ अर्ब ११ करोड रुपैयाँभन्दा बढीको मकै भित्रिएको छ । यस्तै अजेन्टिनाबाट ५ अर्ब ९९ करोड र ब्राजिलबाट १ अर्ब ८४ करोड रुपैयाँ बराबरको आएको छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *