‘शेयर बजार बढ्न आधारभुत कारण छैन, लगानीकर्ताहरुको उत्साहले बजार बढ्यो,’ धितोपत्र बोर्ड

काठमाडौं, १० वैशाख । पछिल्लो समय शेयर बजार निरन्तर बढ्दै गएको छ । चैत्र २७ गते देखी वैशाख ९ गतेसम्ममा शेयर बजार १६८.२६ अंकले बढेको छ । चैत्र २७ गते शेयर बजारको परिसुचक १२७०.२३ विन्दु रहेकोमा वैशाख ९ गते १४३८.४९ विन्दुमा आइपुगेको छ ।

यसरी निरन्तर रुपमा शेयर बजारमा आएको वृद्धिको कारण आधारभुत भन्दा पनि लगानीकर्ताहरुको उत्साह भएको धितोपत्र बोर्डको विश्लेषण रहेको छ । ‘अहिले शेयर बजार बढ्नुको कारण आधारभुतभन्दा पनि लगानीकर्ताहरुको उत्साहमा आएको वृद्धि हो,’ नेपाल धितोपत्र बोर्डका प्रवक्ता निरज गिरीले बताए । गिरीका अनुसार मुलुकको अर्थतन्त्रमा खासै सुधार नआए पनि शेयर बजारमा वृद्धि देखिएको छ । ‘आर्थिक परिसुचकहरुमा खासै सुधार आएको छैन, वित्तीय प्रणालीमा लगानी योग्य रकमको अभावको समस्या समाधान भएको छैन र शेयर बजारमा आपुर्ति पक्ष थप बलियो हुँदा पनि शेयर बजारमा वृद्धि आउनु लगानीकर्ताहरुको उत्साह बढ्न गएको हाम्रो विश्लेषण छ,’ उनले भने । यद्यपी वित्तीय प्रणालीमा लगानी योग्य रकम अभावमा केहि सहज वातावरण बन्दै गएको उनको धारण रहेको छ ।

यता बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुले चालु आर्थिक वर्षको तेस्रो त्रैमासिक वित्तीय विवरणहरु सार्वजनिक गर्दै छन् । सार्वजनिक वित्तीय विवरणको आधारमा पनि लगानीकर्ताहरुको मनोबल बढेको बोर्डले बताएको छ । यद्यपी सम्पुर्ण सुचिकृत बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुको वित्तीय विवरणहरु भने आउन बाँकी रहेको छ ।

अहिले शेयर बजारमा देखिएको वृद्धिको कारण ठुला लगानीकर्ताहरुको प्रवेश र सामुहिक लगानी कोषहरुले बढाएको लगानी भएको अनुमान बोर्डले गरेको छ । ‘ठुला लगानीकर्ताहरुको प्रवेश र सामुहिक लगानी कोषहरुको लगानीमा भएको वृद्धिले बजारलाई बढाएको भन्ने तत्थहरुलाई हामी विश्लेषण गर्दैछौं,’ गिरीले भने । यता शेयरको खरिद बिक्री अनलाईन ट्रेडिङ सिस्टम मार्फत लागु हुने सम्भावना बढेको कारणले पनि शेयर बजारमा वृद्धि भएको मान्न सकिन्छ । यसरी शेयर बजारमा आएको वृद्धिले लगानीकर्ताहरुको सहभागितालाई बढाउनुका साथै कारोबार रकममा समेत बढेको छ । तर शेयर बजार बढ्नुको पछाडी कुनै आधारभुत कारण नभएकोले लगानीकर्ताहरुको सजक भई लगानी गर्न बोर्डले सुझाएको छ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *