Date

बुध, मंसिर २०, २०८०
Wed, December 6, 2023

केन्द्रिय बैंकले बैंकिङ्ग क्षेत्रमा एक अर्ब ५४ करोड १५ लाख रुपैयाँ लगानी गर्दै

केन्द्रिय बैंकले बैंकिङ्ग क्षेत्रमा एक अर्ब ५४ करोड १५ लाख रुपैयाँ लगानी गर्दै

काठमाण्डौ, १८ भदौ । नेपाल राष्ट्र बैंकले बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुमा आफ्नो विभिन्न कोषमा रहेको एक अर्ब ५४ करोड १५ लाख रुपैयाँ बैंक तथा वित्तीय संस्थामा लगानी गर्ने भएको छ । आउदो असोज १ गतेदेखि ३ सय ६५ दिने मुद्धती निक्षेपमा लगानी गर्ने भएको छ ।
नेपाल राष्ट्र बैंकले वाणिज्य बैंकहरुमा एक अर्ब २३ करोड ३३ लाख, राष्ट्रिय स्तरका विकास बैंकहरुमा २३ करोड ११ लाख रुपैयाँ र राष्ट्रिय स्तरका वित्त कम्पनीहरुमा ७ करोड ७१ लाख रुपैयाँ निक्षेप लगानी गर्ने जनाएको छ । केन्द्रीय बैंकले २०७५ असोज १ गतेदेखि त्रैमासिक रुपमा भुक्तानी हुने गरि बैंक तथा वित्तीय संस्थाको ३ सय ६५ दिने मुद्धती निक्षेपमा लगानी गर्न लागेको हो ।
तथापि यसका लागि केन्दि«य बैकले बैंक तथा वित्त संस्थाहरुलाई रकम लिनका लागि आवेदन पेश गर्ने विभिन्न मापदण्ड समेत तोकेको छ । जसमा बैंक सञ्चालनमा आएको कम्तिमा २ वर्ष पुरा भएको, न्यूनतम पूँजी कोष कायम रहेको, निष्कृय कर्जा अनुपात कुल कर्जा सापटको ५ प्रतिशत भन्दा कम भएको, खूद तरल सम्पत्ति स्वदेशी निक्षेपको कम्तीमा २० प्रतिशत वा सो भन्दा बढी भएको हुनुपर्ने राष्ट्र बैंकले शर्त रहेकोछ ।
त्यसैगरी, कर्जा र स्वदेशी निक्षेप र प्राथमिक पूँजी अनुपात बैंकले समय समयमा निर्धारण गरेको सीमाभित्र रहेको, निकटतम अघिल्लो आर्थिक वर्षमा बैंक सञ्चालन मुनाफामा रहेको, रियल स्टेट कर्जा बैंकबाट तोकिएको सीमाभन्दा बढी नभएको हुनुपर्ने प्रावधान राखेकोछ । त्यसैगरि शीघ्र सुधारात्मक कारबाहीमा परेको भए फुकुवा भएको कम्तीमा ६ महिना पुरा भएको, बैंक तथा वित्तीय संस्था कारबाहीमा परी समस्याग्रस्त घोषणा नभएको, सर्वसाधारणको लागि छुट्टयाइएको शेयर जारी गरिसकेको हुनुपर्ने केन्द्रीय बैंकले सूचना निष्कासन गरेको छ ।

अर्थकोअर्थ

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Read also x