Date

मङ्ल, फाल्गुन ८, २०८०
Tue, February 20, 2024

वाणिज्य बैंकले प्रयोगमा ल्याए ‘गो–एएमएल’ ग्राहकको निगरानीसँगै शंकास्पद कारोबारबारे जानकारी लिन सहज

वाणिज्य बैंकले प्रयोगमा ल्याए ‘गो–एएमएल’ ग्राहकको निगरानीसँगै शंकास्पद कारोबारबारे जानकारी लिन सहज

काठमाडौं, ३ माघ । वाणिज्य बैंकहरुल आफ्ना ग्राहकको विवरण सिधै निगरानीमा राख्न सक्ने र शंकास्पद कारोबारसमेत थाहा पाउन सहज हुने ‘गो–एएमएल’ सफ्टवेयर प्रयोगमा ल्याएका छन् । नेपाल राष्ट्र बैंकले माघ १ गतेदेखि उक्त सफ्टवेयर प्रयोग गर्न निर्देशन दिएसँगै बैंकहरूले यसलाई कार्यान्वयनमा ल्याएका हुन् ।

हाल मुलुकमा २७ वटा वाणिज्य बैंक संचालमा छन् ।

गो–एएमएल यूएनओडीसीले विकास गरेको अन्तराष्ट्रियस्तरको एकीकृत सूचना सञ्जालसहितको एक प्रकारको प्रणाली हो । हाल यो प्रणाली संसारका ५० मुलुकले प्रयोगमा ल्याइसकेका छन् । यो कार्यान्वयनमा आएसँगै बैंकले केन्द्रीय बैंकलाई अनिवार्य रूपमा विद्युतीय माध्यमबाट मात्र नियमित प्रतिवेदन पेश गर्नुपर्नेछ ।

यो प्रविधिमार्फत बैंकले गरेको कारोबारको सिमा र शंकास्पद विवरणहरू राष्ट्र बैंक अन्तर्गतको वित्तीय जानकारी एकाइमा पुग्नेछ । यसको कार्यान्वयनले नेपालको सम्पत्ति शुद्धीकरण तथा आतंककारी क्रियाकलापमा वित्तीय लगानी नियन्त्रणमा प्रभावकारिता आउने र यसै वर्ष हुने पारस्परिक मूल्याङ्कनमा समेत राम्रो नतिजा आउने राष्ट्र बैंकको विश्वास छ ।

अर्थकोअर्थ

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Read also x