Date

सोम, फाल्गुन २१, २०८०
Mon, March 4, 2024

८० देशमा कोरोना भाइरसको संक्रमण पुगेको पुष्टि, औषधिको अभाव हुने त्रास

८० देशमा कोरोना भाइरसको संक्रमण पुगेको पुष्टि, औषधिको अभाव हुने त्रास

काठमाडौं, २२ फागुन । विश्वमा जेनेरिक औषधिको अभाव हुने त्रास बढेको छ । चीनबाट सुरु भएको कोरोना भाइरसको संक्रमण फैलिरहने क्रम जारी रहेका बेलामा भारतले औषधि बनाउन प्रयोग हुने २६ प्रकारका सामाग्री र यसबाट उत्पादित औषधिको निर्यातमा प्रतिबन्ध लगाएको छ ।

भारत जनेरिक औषधिको सबैभन्दा ठूलो आपूर्तिकर्ता हो । तर उसले धेरैजसो औषधि बनाउने कच्चा पदार्थ चीनबाट आयात गर्ने गरेको छ । कोरोना भाइरसको महामारीका कारण चीनमा औषधि बनाउन प्रयोग हुने कच्चा पदार्थ बनाउने कारखाना पनि बन्द छन् ।

खुलेका कारखानाहरुले पनि उत्पादन घटाएका छन् । महामारी जारी रहे औषधि निर्माता उद्योगले अभाव झेल्नुपर्ने चेतावनी विज्ञहरुले दिएका छन् । यस्तोमा भारतले निर्यातमा रोक लगाएपछि विश्वमा यी औषधिको अभाव चुलिने त्रास बढेको हो ।

‘प्रतिबन्ध लगाइएका औषधिमा प्यारासिटामोल, टिनिडाजोल र इरिथ्रोमाइसीन जस्ता एन्टीबायोटिक, हर्मोन प्रोजेस्टरोन र भिटामिन बी १२ पनि परेका छन् । कच्चा पदार्थको अभाव हुन थालेपछि बजारमा औषधिको मूल्य बढ्न थालिसकेको छ ।

अहिलेसम्म युरोप, अमेरिका र अफ्रिका लगायतका ८० देशमा कोरोना भाइरसको संक्रमण पुगेको पुष्टि भइसकेको अन्तर्राष्ट्रिय संचारमाध्यमहरुले जनाएका छन् ।

भाइरसको संक्रमणले ९० हजारभन्दा बढी व्यक्तिलाई भेटेको छ भने यसका कारण ३ हजार २ सयको मृत्यु भएको पुष्टि भइसकेको छ ।

अर्थकोअर्थ

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Read also x