Date

बिहि, अशोज ४, २०८०
Thu, September 21, 2023

आजको विदेशी मुद्रा विनिमय दर

आयातमुखी अर्थतन्त्रलाई उत्पादनबाट ‘रेट्रोफिट’ गरौं

आयातमुखी अर्थतन्त्रलाई उत्पादनबाट ‘रेट्रोफिट’ गरौं

वीरेन्द्रराज पाण्डे
उपाध्यक्ष, नेपाल उद्योग परिसंघ
अहिले समग्र अर्थतन्त्रमा माग घटेको छ । यसले आर्थिक चक्रलाई नै असर पारिरहेको छ । उपभोग भएन, माग सृजना भएन, व्यवसायहरू सक्रिय भएनन् भने अर्थतन्त्र प्रभावित हुन्छ । यस्तो हुनुमा दुई÷चार ओटा कारणहरू छन् । एउटा, विश्व भू–राजनीतिक अवस्था हो । पहिले कोभिड थियो । कोभिडका कारण विश्व अर्थतन्त्र निकै प्रभावित भयो । त्यसले यहाँका उद्योग व्यवसायलाई पनि धेरै समस्या भयो । लकडाउन आदि कारणले गर्दा व्यवसाय शिथिल भए । बैंकिङ क्षेत्रमा पनि पैसाको माग भएन । यसले गर्दा तरलता बढ्यो । सरकारले पनि उद्योग व्यवसायलाई सपोर्ट गर्नुपर्छ भन्ने हिसाबले पुनर्कर्जालगायतका सुविधाको व्यवस्था ग¥यो । बैंकहरूले पनि कम ब्याजदरमा कर्जा प्रवाह गरे । कोभिड प्रभावित अर्थतन्त्र विस्तारै उठ्न थाल्यो । तर, रुस–युक्रेन युद्धले कमोडिटी प्राइस बढ्यो । विश्व आपूर्ति व्यवस्थामा बाधा भयो । त्यसले विश्व अर्थतन्त्रमा ठूलो प्रभाव पा¥यो । त्यसबाट नेपाल पनि अलग हुने कुरा भएन । विदेशी विनिमय सञ्चितिमा दबाब आयो । यसलाई सन्तुलनमा ल्याउन भन्दै सरकारले आयातमा प्रतिबन्धात्मक नीति लियो । एलसीमा नगद मार्जिन राखियो । कतिपय वस्तुको आयातमै बन्देज राखियो । यता चालू पूँजी मार्गदर्शन पनि जारी गरियो ।

हाम्रो अर्थतन्त्र आयातमुखी छ । आयातबाटै ठूलो हिस्सा राजस्व संकलन हुन्छ । आयात प्रतिबन्धले राजस्वमा धक्का लाग्यो । केही समयपछि बाह्य क्षेत्र सुधार भए पनि सरकारको राजस्व घट्ने, व्यावसायिक क्षेत्रमा माग खुम्चिने र ब्याजदर बढ्ने समस्या देखिए । यसले गर्दा निजीक्षेत्रले नयाँ लगानी गर्न कम ग¥यो । बजारमा नगद प्रवाहको चक्र नै बिग्रिएको छ । बैंकिङ क्षेत्रमा लगानीयोग्य रकम छैन । पछिल्लो समय लघुवित्त, सहकारीहरूका पनि नकारात्मक समाचार आउन थालेका छन् । बैंक तथा वित्तीय क्षेत्रमा आउने समस्याले समग्र व्यावसायिक क्षेत्रको मनोबल घटाउँछ ।

सिमेन्ट, रड जस्ता उद्योगका उत्पादन परियोजनामा गएर पैसा उठ्न नसक्दा कच्चापदार्थ लगायतको आपूर्ति नै प्रभावित हुन्छ । अहिले बजारबाट उठ्नुपर्ने रकम ठूलो परिमाणमा छ । रिटेलचेनमा रहेका स—साना वितरकहरूलाई पनि समस्या छ । यसरी उद्योगहरूले आफ्नो उत्पादन घटाउनुपर्ने बाध्यता आयो । विक्री नै नभएपछि आम्दानी घट्ने नै भयो । नेपाल उद्योग परिसंघ (सीएनआई)ले उद्योगहरूको अवस्थाबारे त्रैमासिक रिपोर्ट निकाल्छ । त्यसमा उनीहरूको व्यावसायिक मनोबल कस्तो छ, कतिमा लगानी गर्दै हुनुहुन्छ, कति आम्दानी भयो भन्ने अध्ययन गरिरहेका हुन्छौं । बितेको त्रैमासमा विक्री, मनोबल एकदम घटेको पाइयो । यो त्रैमासमा अलिकति सुधार देखिएको छ । तर पनि अवस्था अझै संवेदनशील नै छ । लगानीका योजना थाती रहेका छन् । यस्ता धेरै चुनौती अहिले देखिएका छन् ।

यसमा आन्तरिक तथा बाह्य कारण पनि जिम्मेवार छन् । जस्तै, डिजेल ढुवानीमा, उत्पादनमा जति आयो, जति खपत भयो त्यसले अन्ततः अर्थतन्त्रमै टेवा पु¥याइरहेको हुन्छ । विकास निर्माण बढेका हुन्छन् । त्यही वस्तुको मूल्य धेरै बढेको छ । कुल आयातमा रकमको हिसाबले डिजेलको आयात बढेको देखिन्छ । तर परिमाणको हिसाबले हेर्दा घटेको छ । इन्धनको मूल्य बढ्दा ढुवानीको लागत बढेको छ । कच्चापदार्थको मूल्य बढेको छ । मुद्रास्फीति बढ्दा आम सर्वसाधारणको जीवनयापन नै कठिन बनेको छ । यसरी क्रय क्षमता घट्यो । त्यसले गर्दा माग प्रभावित भयो । यसरी माग र आपूर्ति समग्र चक्र बिग्रन पुगेको हो । मूल्यवृद्धिलाई बेलैमा नियन्त्रणमा राख्न सकिएन भने त्यसले दीर्घकालमा झनै ठूलो असर पार्ने देखिन्छ ।

यता, हाम्रो चालू खर्च बढ्दै गएको छ भने पूँजीगत खर्च घटेको छ । अर्थतन्त्रलाई चलायमान बनाउने, पूँजी सिर्जना गराउने र देशलाई समृद्धितर्फ लैजाने भनेकै विकास खर्चले हो । त्यसले अर्थतन्त्रलाई धेरैतिरबाट टेवा दिइरहेको हुन्छ, त्यो पनि घट्दै छ । यो वर्ष पनि सरकारको विकास खर्च धेरै प्रभावित हुने देखिएको छ । विकास खर्च नहुँदा अर्थतन्त्रमा बहुआयामिक असर पर्छ । औद्योगिक उत्पादनहरू पनि प्रभावित हुन्छन् । कि त ठूलो ऋण लिएर पूर्वाधारमा लगानी बढाउनुप¥यो । अमेरिका, जापान, कोरिया, अष्ट्रेलियालगायत देशले यस्तो गरेका छन् । बनाउनैपर्ने पूर्वाधार आज बनाए पनि भोलि बनाए पनि बनाउनैपर्छ । यद्यपि अप्ठ्यारो अवस्थामा पूर्वाधारमा गरिएको लगानीले दिने लाभ पनि ठूलै हुन्छ । यसले उद्योग क्षेत्र पनि चलायमान हुन्छ । तल्लो तहसम्मै त्यो स्रोत परिचालन हुने भएकाले अर्थतन्त्रका लागि राम्रो हुन्छ ।

आय बढाउन यहाँ भएका स्रोतसाधनलाई अधिकतम परिचालनमा ध्यान दिनुपर्छ । विदेशी विनिमय सञ्चिति घट्न थाल्यो भनेर आयातमा प्रतिबन्ध लगाउने भन्दा पनि विदेशी मुद्रा कसरी आर्जन गर्ने भन्नेतिर नीति केन्द्रित हुनुप¥यो । उद्योगहरूको निर्यात क्षमता बढाउने, पर्यटन प्रवद्र्धन गर्नेतिर जोड दिनुपर्छ । तत्काललाई रेमिट्यान्सले पनि केही भरथेग गरिरहेको छ । यद्यपि त्यो दिगो उपाय भने होइन । अहिले हामीले कृषिउपज लगायतका धेरै उत्पादन आयात गरिरहेका छौं । नेपालमै उत्पादन बढाएर त्यस्ता वस्तुको आयात प्रतिस्थापन गर्नुपर्छ । हामी सन् २०२६ मा अतिकम विकसित राष्ट्र (एलडीसी)बाट स्तरोन्नति हुने भनिएको छ । त्यसले हाम्रा उद्योग व्यवसायलाई नकारात्मक असर पनि पार्छ । त्यसका असर व्यवस्थापनको तयारी हामीले बेलैमा गर्न जरुरी छ ।

अहिले हाम्रो बाह्य क्षेत्र सुधारोन्मुख भए पनि आन्तरिक रूपमा देखिएका अर्थतन्त्रका समस्यामा सुधार गर्नुपर्ने ठाउँ धेरै छन् । त्यसमा एउटा त बढ्दो ब्याजदरको समस्या छ । बैंकले उद्योग क्षेत्रलाई कर्जा दिँदा फरक ढंंंगले हेर्नुप¥योे । त्यो उत्पादनमूलक क्षेत्रमा गएको छ कि छैन निगरानी गर्नुप¥यो । लाखौं रोजगारी सृजना गरिरहेका स—साना उद्यम व्यवसाय टिक्नै नसक्ने अवस्थामा पुगेका छन् । ठूला उद्योगहरूलाई पनि समस्या छ । केही संरचना थप्नुप¥यो भने नसकिने अवस्था छ । उच्च अंकको ब्याजदरले सबै क्षेत्र प्रभावित भएका छन् । ब्याजदर एकल बिन्दुमा ल्याउनुपर्ने छ ।

ब्याजदर एकल बिन्दुमा हुँदा सम्भाव्य भएका योजना, पूर्वाधारहरू अहिले ब्याजदर १२–१४ प्रतिशत हुँदा सम्भाव्य हुन सकेका छैनन् । त्यतातिर पनि लगानी गइरहेको छैन । त्यसैले बजारमा मुद्रा प्रदाय बढाएर ब्याजदर सहज बनाउने दिशातिर जानुपर्छ । यससँगै लगानी अनुत्पादक क्षेत्रमा नजाओस् भनेर पनि हेर्नु चाहिँ पर्छ । कर्जा निक्षेप अनुपात (सीडी रेसियो) बढाएर हुन्छ कि राष्ट्र बैंकसँग भएको स्रोत परिचालन गरेर हुन्छ, सहज बनाउनुपर्छ । बैंकहरूका लागि बाध्यकारी जोखिम व्यवस्थातर्फ छुट्याउनुपर्ने रकम (लोन लस प्रोभिजनिङ) घटाएर पनि लगानीयोग्य रकम सृजना गर्न सकिन्छ । यस्तो लगानी पूँजी निर्माणमा खर्च गर्नुप¥यो । त्यसका लागि अहिले स्रोत छैन भने पनि बरोइङ वा इन्टरनेशनल ब्लेन्डेड फाइनान्सबाट जुटाउन सकिन्छ । अहिले जलवायु परिवर्तनसँग सम्बन्धित कोषहरू छन्, त्यसबाट केही लगानी सिर्जना गर्न सकिन्छ भने त्यतातिर पनि ध्यान दिनुपर्छ ।

त्यसैगरी उद्योग व्यवसायलाई कसरी उकास्न सकिन्छ भन्ने नीति ल्याउनुपर्छ । साना मझौला उद्यमलाई बचाउनुपर्छ । उनीहरूलाई वित्तीय, कानूनी लगायत बाधाअवरोध हटाएर उत्पादनशील हुने वातावरण तयार गरिदिनुपर्छ । निर्यातमा अनुदान सहज र व्यवस्थित गरिदिनुपर्छ । सार्वजनिक–निजी साझेदारीमार्फत पनि उद्यम व्यवसायको विकासमा धेरै काम गर्न सकिन्छ । यसरी गर्दा मुख्यतः दुईओटा फाइदा हुन्छ । एउटा आन्तरिक रूपमै रोजगारी सृजना हुन्छ । त्यसो हुँदा युवालाई विदेश पलायन हुनबाट रोक्न सकिन्छ । यसबाट उनीहरूको आय पनि बढ्छ, सरकारको राजस्व संकलन पनि बढ्छ । अर्को, निर्यात प्रवद्र्धनमा टेवा पुग्छ । त्यसो हुँदा विदेशी मुद्रा आउने स्रोत बढ्छ । आयातका लागि बाहिरिने रकम यहीँ रोक्न सकिन्छ ।

नेपाल भूपरिवेष्ठित मुलुक भएकाले हाम्रो पारवहन (ट्रान्जिट) खर्च एकदमै बढी छ । बाहिरबाट कच्चापदार्थ ल्याएर उत्पादन गर्नुपर्दा गुणवत्ता अभिवृद्धि (भ्यालू एड) खासै हुन सकिरहेको छैन । अतः उत्पादनमूलक उद्योगलाई सहज बनाइएन भने आयातको ग्राफ झनै उकालो लाग्छ । मुलुक आयातमुखी अर्थतन्त्रमै रहिरहन्छ । यसले तरलता संकट, विदेशी विनिमय सञ्चितिमा चाप र युवा जनशक्ति बाहिरिने समस्या थप विकराल बन्छ । त्यसैले पनि स्वदेशका उद्योग व्यवसायको विकास, विस्तार र संरक्षण अपरिहार्य छ । यससँगै मानव संसाधन विकासमा पनि लगानी गर्नुपर्ने अवस्था छ । जनशक्तिलाई प्राविधिक तथा व्यावसायिक शीप विकास तालिम दिनुपर्नेछ । उद्योग व्यवसायका लागि चाहिने दक्ष, शीपयुक्त जनशक्तिको विकास भयो भने उनीहरूले यहीँ रोजगारीका राम्रो अवसर पाउँछन् । त्यो हुन नसक्दा अहिले प्राविधिक तथा दक्ष जनशक्ति विदेशबाट मगाउनुपर्ने अवस्था छ । शीपयुक्त जनशक्तिको विकास गर्न सके यहाँका उद्योगलाई सहज हुन्छ । उनीहरूलाई पनि स्वदेशमै काम गर्ने वातावरण बन्छ । कथम्कदाचित् यहाँ रोजगारी नपाएर विदेश जानुपरेमा पनि स्तरीय सेवासुविधा पाउन सकिन्छ । अतः मानव संसाधन विकासमा पनि ध्यान दिनुपर्छ ।

स्वदेशी उद्योगको प्रवद्र्धन गर्न, निर्यात बढाउन, स्वदेशमै रोजगारी सृजनाका लागि नेपाल उद्योग परिसंघले पनि ‘मेक इन नेपाल, स्वदेशी अभियान’ सञ्चालन गरेको छ । यद्यपि यसमा धेरै काम गर्न बाँकी छ । यसरी आधारभूत रूपमै काम गरेर हामीले अर्थतन्त्रलाई आयातमुखीबाट उत्पादनमुखी बनाउनुपर्छ ।

नेपालको उच्च लाभ भएको अर्को क्षेत्र ऊर्जा हो । यस क्षेत्रमा ठूलो सम्भावना र अवसर छन् । यसमा पनि स्वदेशी÷विदेशी लगानी आकर्षित गरेर लाभ लिन सकिन्छ । यससँगै आन्तरिक खपत वृद्धि र निर्यात प्रवद्र्धनको खाँचो देखिएको छ । उद्योग व्यवसायमा पनि स्वच्छ ऊर्जाको प्रयोग बढाउनुपर्छ । विद्युत्बाट बढी फाइदा लिन सकिने उपाय सीधै त्यसको निर्यातभन्दा पनि त्यसलाई उद्योगमा लगाएर उत्पादित वस्तु चाहिँ निर्यात गर्ने हो । त्यसो गर्न सके उत्पादित वस्तुको ‘भ्यालू एडिसन’ बढी हुन्छ । विद्युत् विकासमा निजीक्षेत्रको लगानी बढाउन सरकारले आवश्यक सहजीकरण गर्नुपर्छ । पीपीए सहज रूपमा गरिदिनुपर्छ । पीपीए हुन नसक्दा १२ हजारभन्दा बढी मेगावाटका आयोजना अघि बढ्न सकेका छैनन् । यो विषयलाई सम्बोधन गर्नुपर्छ । ऊर्जा क्षेत्रको मात्रै भरपूर विकास गर्न सकिए अर्थतन्त्रमा महत्वपूर्ण योगदान हुन्छ । यसैगरी पारवहन पूर्वाधार, शिक्षा, पर्यटन, सूचनाप्रविधि लगायत धेरै क्षेत्रमा लगानीको सम्भावना छ ।

सरकारसँग भएको स्रोत खर्च गर्नुपर्छ । अहिले विनियोजित बजेट समेत खर्च हुन नसक्ने समस्या छ । त्यसलाई सुधार गर्नुपर्छ । स्रोत पुग्दैन भने अरू संयन्त्रबाट जुटाउन सक्नुपर्छ । यसका लागि बण्डहरू जारी गर्न सकिन्छ । अहिले इन्फ्रास्ट्रक्चर बन्ड, हरित बचतपत्र (ग्रीन बन्ड)का कुराहरू आइरहेका छन् । यी सवालमा हामी अलि पछाडि छौं ।

सम्भावना भएको अर्को क्षेत्र सूचना प्रविधि हो । त्यसमा हाम्रा युवाहरू छन् । समस्या के छ भने यसमा अलि शीपयुक्त, अनुभवी युवा बाहिर गइरहेका छन् । उनीहरूलाई यहीँ टिकाउने वातावरण बनाइदिनुपर्छ । यस्तो नीति ल्याइदिनुप¥यो ता कि युवाहरू स्वतःस्फूर्त रूपमा यस क्षेत्रमा आउन प्रोत्साहित होऊन् । किनकि सूचना प्रविधिको क्षेत्रमा हाम्रो एकदमै सम्भावना र अवसर छन् । तर यही क्षेत्रमा पनि प्रत्यक्ष वैदेशिक लगानी (एफडीआई) आउनुप¥यो भने लगानी सीमाले पनि बाधा पु¥याएको देखिन्छ । किनकि यस्ता क्षेत्रमा सानो सानो लगानी पनि निकै महत्वपूर्ण हुन्छ । यद्यपि अहिले ५ करोड रुपैयाँको सीमालाई २ करोड रुपैयाँमा झारिएको छ । कतिपय अवस्थामा लगानीको यही सीमा पनि धेरै हुन सक्छ । यसलाई अलि व्यावहारिक बनाउन जरुरी छ ।

चीन, फिलिपिन्स लगायत मुलुकमा आइटी पार्क अथवा औद्योगिक पार्कहरू सार्वजनिक–निजी साझेदारी मोडलमा अगाडि बढाएर अर्थतन्त्र बलियो बनाएको उदाहरण छन् । नेपालमा सरकारले अलि अलि गर्न खोजेको त छ, तर त्यो पर्याप्त छैन । विशेष आर्थिक क्षेत्र (सेज) ल्याइए पनि त्यहाँ पनि उद्योगीहरू आकर्षित हुन सकेका छैनन् । त्यहाँ जान उत्साहित हुने वातावरण बनाउनुपर्छ ।
पर्यटन क्षेत्रमा पनि धेरै गर्न बाँकी छ । १० लाख मात्र होइन, ५० लाख पर्यटक ल्याउने गरी पूर्वाधार विकास र पर्यटनको बजारीकरण गर्न सक्नुपर्छ । यसमा हाम्रा छिमेकी मुलुकका पर्यटक मात्रै आकर्षित गर्न सकिए पनि नेपालका लागि धेरै हुन्छ ।

समग्रमा मुलुकको अर्थतन्त्र अप्ठ्यारो अवस्थामा रहेका बेला सरकारले स्पष्ट नीतिसहित निजीक्षेत्रसँगको सहकार्यमा काम गर्नुपर्छ । अर्थतन्त्र राम्रो बन्दा सरकार र निजीक्षेत्र दुवैलाई राम्रो हुने भएकाले यसको सुधारका लागि पनि हातेमालो गर्दै अघि बढ्नुको विकल्प छैन । त्यसैले यति बेला निजीक्षेत्रको मनोबल बढाउने काम गर्नु नितान्त आवश्यक छ । कति वर्षमा हामी कहाँ पुग्ने ? अर्थतन्त्रलाई कुन उचाइ दिने ? विकासमा कुन स्तरको बन्ने ? भन्ने जस्ता विषयमा एउटा मार्गचित्र नै बनाएर अघि बढ्नुपर्छ । ठोस कार्यदिशा तय गर्न नसक्दासम्म बाह्य लगानी पनि भित्रन सक्दैन । स्वदेशी निजीक्षेत्र पनि लगानी गर्न उत्साहित हुँदैन । युवा जनशक्ति बाहिरिने क्रम रोकिँदैन । यसका लागि सरकारले घोषणा मात्र गरिदिएर हुँदैन, घोषित कार्यक्रमको प्रभावकारी कार्यान्वयन हुनुपर्छ । सरकारले पनि वस्तुनिष्ठ भएर गर्न सक्ने कुरा मात्र गर्ने र गर्न सक्ने कुरा मात्र भन्नुपर्छ ।

घोषणा गरिएका कुरा सरकारले पूरा गर्छ भन्ने विश्वास दिलाउन सक्नुपर्छ । लगानीकै कुरामा पनि बाह्य लगानीकर्ताले यहाँ लगानी गरेर सुरक्षित र सहज रूपमा प्रतिफल लैजान सक्ने प्रत्याभूति हुनुपर्छ । त्यो नहुँदासम्म लगानी आउन सक्दैन । त्यो वातावरण तयार नहुँदासम्म नेपालमा आउन तयार भएको लगानी अन्यत्र जान्छ । यसैगरी नेपालको सार्वभौम शाख मूल्यांकन (सोभरेन क्रेडिट रेटिङ) गर्नेतर्फ पनि पहल गर्नुपर्छ । रेटिङमा राम्रो देखियो भने बाह्य लगानी आकर्षण गर्न धेरै सहज हुन्छ । यस्तै नीतिगत स्थिरता, राजनीतिक स्थिरता र सरकारकै स्थिरता हुनुपर्ने खाँचो छ ।

अर्थकोअर्थ

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Read also x