Date

मङ्ल, मंसिर १९, २०८०
Tue, December 5, 2023

विद्यार्थीलाई ५०० डलरसम्म पठाउन पाइने, सुन आयात दैनिक १० किलो

विद्यार्थीलाई ५०० डलरसम्म पठाउन पाइने, सुन आयात दैनिक १० किलो

काठमाडौं, २१ चैत । कोरोना भाइरसको महामारीका कारण बाह्य मुलुकमा रहेका विद्यार्थी जीवनयापनमा समस्या नहोस् भनेर सरकारले एनओसी (नो अब्जेक्सन लेट) बिना नै केही रकम पठाउन सकिने व्यवस्था नेपाल राष्ट्र बैंकले कार्यान्वयनमा ल्याएको छ । शिक्षा मन्त्रालयबाट विदेश पढ्न जाने विद्यार्थीका लागि जारी गरिने नो अब्जेक्सन लेटर बिना नै सरकारको निर्णय अनुसार नेपाल राष्ट्र बैंकले ५०० अमेरिकी डलरसम्म पठाउन दिने व्यस्था कार्यान्वयनमा ल्याएको हो ।
त्यस्तै, साइप्रसमा रहेका नेपाली विद्यार्थीहरुको हकमा भने ३०० युरो वा सो बराबरको विदेशी परिवत्र्य मुद्रा पठाउन सकिने नेपाल राष्ट्र बैंकद्वारा जारी गरिएको परिपत्रमा उल्लेख छ । पछिल्ला वर्षहरुमा साइप्रस अध्ययनका बहानामा जाने विद्यार्थीहरुको संख्या बढीरहेको छ । उच्च शिक्षाको बहाना गर्दै विकसित मुलुकमा कतिपय कामको खोजीमा समेत जाने गरेका छन्, अथवा पढाइको बहाना भएपनि मुख्य उद्देश्य काम खोज्नु नै हुन्छ ।
शिक्षा मन्त्रालयको तथ्यांक अनुसार, २ हजार ३ सय दुई विद्यार्थीले आ.व. २०७५–७६ मा साइप्रसमा अध्ययनका लागि अनुमति लिएका छन् । त्यो भन्दा अघिल्लो वर्ष यो संख्या हजार भन्दा कम थियो । अध्ययनका लागि विदेशिएका मुलुकमा कोरोना महामारीका कारण काम पाउने अवस्था नरहेपछि कतिपय विद्यार्थी अलपत्र परेका छन् । उनीहरुलाई केही समय गुजारा गर्न सहज होस् भनेर नेपालबाट सहज रुपमा पैसा पठाउने व्यवस्था गरिएको हो ।
त्यस्तै, सरकारको घोषणा अनुसार सुनको आयात दैनिक १० केजीमा सीमित गरिएको छ । नेपाल राष्ट्र बैंकले सुन आयात गर्ने वाणिज्य बैंकहरुलाई परिपत्र गरी दैनिक कोटा यसअघिको २० केजीलाई १० प्रतिशतले घटाएर कन्साइन्मेन्ट बनाउन आग्रह गरेको छ । त्यस्तै, सरकारकै निर्णय अनुसार, राष्ट्र बैंकले नधुल्याएको मरिच, सुपारी, केराउ, छोकडा, तयारी मदिरा र ५० हजार अमेरिकी डलरमाथिका सवारी आयात समेत प्रतिबन्ध गरेको छ ।

अर्थकोअर्थ

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Read also x