Shangrila

वीमाको पहुँच विस्तार गर्न बैंकासुरेन्स सेवा, बैंकको शाखा मार्फत वीमा लेख बेचिने

काठमाडौं, ३१ असार । वीमा समितिले मुलुकमा वीमाको पहुँच विस्तार गर्न वीमा कम्पनीहरु र बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरु बिचको सहकार्यमा जोड दिएको छ । जसका लागि समितिले वीमा कम्पनीहरुलाई बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुसंग बैंकासुरेन्स सेवाको लागि सम्झौता गर्न भनेको छ ।

हाल मुलुकमा कुल जनसंख्याको १० प्रतिशत जनसंख्या मात्र वीमाको पहुँजमा रहेका छन् । आगामी वर्षमा वीमाको पहुँच विस्तार गर्न बैकासुरेन्स सेवाले थप मद्दत गर्ने अपेक्षा वीमा समितिले राखेको छ । यता वीम क्षेत्रको योगदान कुल ग्राहस्थ उत्पादनमा २.५ प्रतिशत रहेको छ ।

बैंकासुरेन्स सेवामार्फत कसरी बढ्छ वीमाको पहुँच ?

केन्द्रिय बैंकले संचालनमा रहेका वाणिज्य बैंकहरुलाई ७५३ वटै स्थानिय तहमा शाखा विस्तार गर्न निर्देशन जारी गरिसकेको छ । यता जेठ मसान्तसम्ममा वाणिज्य बैंकहरु ५५६ स्थानिय तहहरुमा पुगिसकेका छन् । बाँकी रहेको १९७ स्थानिय तहहरुमा वाणिज्य बैंकहरुले शाखा विस्तार गर्देछन् । यद्यपी तोकिएको समयमा वाणिज्य बैंकहरुले ७५३ वटै स्थानिय तहहरुमा शाखा विस्तार गर्न नसकिने बताएको छ । तर समयावधि थप गरेर वाणिज्य बैंकहरु सबै स्थानिय तहहरुमा पुग्ने तयारीमा रहेका छन् ।

वीमा कम्पनीहरुले बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुसंग बैकासुरेन्स सेवाको लागि सम्झौता गर्दा वीमा कम्पनीहरुले बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुको शाखा मार्फत वीमाको सेवा तथा सुविधा उपलब्ध गर्न पाउँनेछन् । बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुसंग बैंकासुरेन्स सेवाको सम्झौताले संचालनमा रहेको वीमा कम्पनीहरुलाई तत्काल शाखा खोल्नु पर्ने आवश्यकता रहदैन । बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुको शाखा मार्फत नै वीमा लेख बेच्ने, वीमा सम्बन्धी जानकारी दिने, वीमा शुल्क जम्मा गर्ने तथा दाबी भुक्तानी समेत दिन सकिन्छ । जसबाट वीमाको पहुँच अभिवृद्धि हुने सम्भावना बढेको छ ।

 

Laxmi Bank

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *